

„Kirándulás Erdélybe” című pályázat kapcsán 14 hetedik osztályos tanuló jutott el 2022. 05. 22-26-ig Erdély legszebb tájaira.
Útvonal: Arad, Réty, Zabola, Sepsibükszád, Dálnok, Kovászna, Sugásfürdő, Kézdiszentlélek, Vargyas, Miklósvár, Déva
Elnyert pályázati összeg: 2 432 000 Ft
Tanulmányi kirándulás témája:
A tanulmányi kirándulás fő célja Erdély történelmének, kultúrájának, népművészetének megismerése. A tanulók előzetes kutató- és gyűjtőmunkájuk eredményeivel, rendezett tudásanyaggal indultak a kirándulásra, melyeket a különböző történelmi helyszíneken és a partnerintézmény diákjaival történő kapcsolat során kamatoztathattak.
1. nap: A hajnali órákban kezdtük meg utazásunkat Mecseknádasdról. Útközben megálltunk Aradon, ahol megkoszorúztuk az Aradi Vértanúk emlékművét. A koszorúzást követően sétáltunk a történelmi belvárosban. Innen utunk Réty felé tartott, ahol elfoglaltuk a szállásunkat és megvacsoráztunk. Ezt követően csatlakozott hozzánk idegenvezetőnk, aki három napon keresztül segítette utunkat, és átbeszéltük a következő napok menetrendjét.
2. nap: A Zabolai Általános Iskola 7. osztályos tanulóival és osztályfőnökükkel találkoztunk az iskolában, ahol a gyerekek bemutatkoztak egymásnak és körbevezettek minket az épületben. Ezután közösen sétáltunk az erdőben, majd elgyalogoltunk a zabolai Csipkés Táborba. Itt a gyerekek egy kimerítő focimeccs után közösen sütögettek és ismerkedtek egymással. Délután ellátogattunk a zabolai Mikes birtokhoz tartozó kastélyparkba. András, az idegenvezetőnk számos érdekességgel bővítette a kastélyról való ismereteinket. Utunk Sepsibükszádon folytatódott, ahol lehetőségünk volt megfigyelni a medvéket természetes környezetükben. Itt található ugyanis egy medvemegfigyelő állomás, ami lehetővé teszi medve és ember számára a biztonságos találkozást. Az erdő közepén áll egy faház, úgynevezett detektívtükrökkel, amiknek köszönhetően kintről nem lehet belátni az ablakon, bentről viszont minden jól megfigyelhető, ami kint történik.
3. nap: A napot idegenvezetőnkkel egy több órás gyalogtúrával kezdtük. A homokdűnék, nyírerdő, Bodok-hegység és a Bodzai-Havasok közé ékelődve található Rétyi Nyír természetvédelmi területet jártuk be. Ezt követően utunk Dálnokra vezetett. A dálnoki búvárközpontban 2 órás búvárbemutató várt ránk, melynek keretében megismerkedtünk a búvárfelszereléssel, a fizika és a merülés kapcsolatával, valamint a búvárkodás szervezetre gyakorolt hatásaival. Utunkat Kovászna városában folytattuk, ahol előbb a borvizeket csodáltuk meg, majd a Bardocz mofettához mentünk. Itt a vulkanikus tevékenységeknek köszönhetően lehetőségünk volt megtapasztalni, milyen hatása van az emberi testre a föld mélyéről feltörő szén-dioxidnak. A délután többi részét Sugásfürdőn töltöttük, ahol a helyi kalandparkban kipróbáltuk a kötélpályát, a műfalmászást és a minigolfot. A nap végén a zabolai diákokkal közösen egy táncházban tanultuk a csárdás alaplépéseit. Nemcsak táncoltunk, de egy székely népdalt is megtanultunk. Az előadók meséltek továbbá a hangszereikről és a népi viseletük rejtett üzeneteiről is.
4. nap: Első utunk Kézdiszentlélekre vezetett. Felgyalogoltunk a határban magasodó Perkőhegyre, amely a római katolikus hívek fontos zarándokhelye. A hegy tetején található egy Szent Istvánról elnevezett kápolna is. Ebéd után körbejártuk Dálnok községet, ahol megtekintettük és megkoszorúztuk Dózsa György szobrát. Mindezek után kastélylátogatások következtek. Előbb a vargyasi Daniel-kastélyhoz, majd a miklósvári Kálnoky-kastélyhoz látogattunk el. A vacsorát követően focimeccset rendeztünk a zabolai diákokkal. 5. nap: Kora reggel vágtunk neki a hazaútnak. Útközben megálltunk Déva váránál, ahol megnéztük a román olimpikonokról készült emlékképeket, majd folytattuk utunkat Mecseknádasdra, ahova a kora esti órákban érkeztünk vissza.





